Laboratórium NMR pre tuhú fázu - Katedra fyziky TUKE

Hľadaj

Hlavná ponuka:

Laboratórium NMR pre tuhú fázu

Laboratórium NMR pre tuhú fázu  bolo na Katedre Fyziky FEI TU v Košiciach vybudované v rámci riešenia úlohy Dobudovanie špičkového laboratória so zameraním na nukleárnu magnetickú rezonanciu tematického štátneho programu výskumu a vývoja Komplexné riešenie podpory a efektívneho využívania infraštruktúry výskumu a vývoja. Riešiteľom úlohy štátneho programu bola STU v Bratislave a jej spoluriešiteľskými pracoviskami boli Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Chemický ústav SAV v Bratislave a Ústav merania SAV v Bratislave.

Výstavba Laboratória NMR pre tuhú fázu od decembra 2008 do mája 2009 - fotografická dokumentácia.

Laboratórium je špecializované na štúdium štruktúry, molekulovej dynamiky a interakcií v materiáloch v tuhej fáze (polymérov, zeolitov, kompozitov, nanokompozitov a iných).

V laboratóriu je
inštalovaná kompletná zostava spektrometra NMR pre tuhú fázu od firmy VARIAN (USA) a príslušenstvo potrebné k meraniu spektier NMR a k ich vyhodnoteniu:
• supravodivý magnet s magnetickou indukciou 9,4 T v dutine s priemerom 89 mm,
• konzola spektrometra s troma vysokovýkonovými lineárnymi rf. kanálmi s výstupným výkonom do 1000 W,
• dve trojkanálové sondy pre tuhé látky s dvojnou a trojnou rezonanciou pri rotácii vzorky pod magickým uhlom (MAS), umožňujúce merania vzoriek umiestnených do rotorov s priemerom 4 a 7,5 mm s frekvenciou MAS do 18 kHz a 7 kHz,
• dvojkanálová goniometrická statická sonda,
• riadiaca jednotka MAS (magic angle spinning),
• jednotka rozvodu plynov (pneumatic router),
• teplotný regulátor umožňujúci merania v teplotnom rozsahu od -150 °C do +250°C,
• jednotka predzosilovačov (RF front end),
• počítač na riadenie a vyhodnocovanie experimentov s príslušenstvom.

Laboratórium ako súčasť Národného centra NMR slúži
• pre zabezpečenie vzdelávania a prístupu k NMR technikám v tuhej fáze pre učiteľov, vedcov, doktorandov a študentov,
• pre potreby univerzitného, akademického, priemyselného a pôdohospodárskeho výskumu a vývoja v celej Slovenskej republike,
• pre zabezpečenie dostupnosti NMR metodík pre tuhú fázu pri riešení štátnych programov, úloh základného a aplikovaného výskumu, medzinárodných projektov pre vysoké školy, ústavy SAV, rezortné výskumné ústavy a ďalšie organizácie podnikateľského výskumu a vývoja.

Výsledky meraní v Laboratóriu NMR pre tuhú fázu na TU v Košiciach boli publikované v
o vedeckých prácach v karentovaných časopisoch.

Výskum v v Laboratóriu NMR pre tuhú fázu na TU v Košiciach umožnil vypracovanie a úspešné obhájenie nasledujúcich záverečných prác:
Ing. Alojz Šoltýs: Štúdium štrukturálnej relaxácie polymérnych materiálov metódami NMR (PhD.)
Mgr. Peter Duranka: Štúdium štruktúry a molekulovej dynamiky polypropylénových materiálov pomocou MAS 1H NMR (PhD.)
Mgr. Magdaléna Uhrínová: Štúdium polypropylénových materiálov pomocou 13C NMR vysokého rozlíšenia (PhD.)

Bc. Alojz Šoltýs: Charakterizácia štruktúry a interakcií v polymérnych systémoch pomocou NMR v tuhej faze (Ing.)

Simona Saparová: Štúdium biodegradovateľných polymérnych materiálov technikami NMR (Bc.)
Marek Kuzmiak: Charakterizácia recyklovaných polymérnych materiálov pomocou NMR v tuhej faze (Bc.)
Alojz Šoltýs: Štúdium štruktúry materiálov pomocou NMR na jadrách so spinom I=1/2 (Bc.)

Kontaktná osoba: doc. RNDr. Oľga Fričová, PhD., e-mail: olga.fricova@tuke.sk

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky