Zákon zachovania hybnosti - videodemonštrácie

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Zákon zachovania hybnosti
Motivácia

Prečo sa fén, ktorý je pripevnený na vozíček s kolieskami, po jeho zapnutí začne pohybovať?
Experiment
      


Video experimentu  


Použité pomôcky

    • fén
    • vozíček
    • lepiaca páska
    Vysvetlenie

    Zákon zachovania hybnosti hovorí, že v izolovanej sústave sa hybnosť sústavy zachováva, t.j.
    Pod hybnosťou sústavy rozumieme vektorový súčet hybnosti jednotlivých telies, ktoré sústavu tvoria

    Napríklad sústavu tvorí vozík s pieskom a strela, ktorá letí oproti nemu. Zo zákona zachovania hybnosti vyplýva, že hybnosť sústavy v dvoch rôznych situáciách musí byť rovnaká (napr. pred zrážkou strely s vozíkom a po ich zrážke). Potom hybnosť tejto sústavy pred zrážkou bude daná súčtom hybnosti vozíka a strely. Po zrážke, ak strela uviazne v piesku, bude mať sústava spoločnú hmotnosť (danú súčtom hmotnosti vozíka s pieskom a strely) a spoločnú rýchlosť. Potom hybnosť sústavy je daná súčinom spoločnej hmotnosti a spoločnej rýchlosti sústavy.  

    V experimente na videu izolovanú sústavu tvorí fén a vzduch za fénom. Pred zapnutím fénu je hybnosť sústavy rovná nule (fén a vzduch sú v pokoji) . Po zapnutí fénu, sa začne vzduch za fénom pohybovať, jeho hybnosť je . Hybnosť fénu označme . Potom hybnosť sústavy po zapnutí fénu je . Zo zákona zachovania hybnosti vyplýva, že hybnosť sústavy pred zapnutím fénu sa musí rovnať hybnosti sústavy po zapnutí . Pre veľkosť hybnosti platí , kde . Odtiaľ pre hybnosť fénu . V dôsledku zachovania hybnosti sústavy (jej hybnosť musí byť rovná nule aj po zapnutí fénu) sa fén začal pohybovať opačným smerom ako vzduch za fénom.

    Otázky
     
    1. Vysvetlite pomocou zákona zachovania hybnosti, prečo sa dá loďka nachádzajúca sa v pokoji na vodnej hladine do pohybu, keď sa po nej prejdete od jedného jej konca na druhý?
    2. Strela s hmotnosťou 20 g vyletí z hlavne pušky rýchlosťou 760 m/s. Akú hmotnosť má puška, ak spätným nárazom získala v opačnom smere rýchlosť 2,7 m/s .
    3. Bežiaca mačka hmotnosti 3 kg s rýchlosťou 5 m/s vyskočí na skejtbord, ktorý je v pokoji. Aká je hybnosť skejtbordu, mačky a sústavy mačka + skejtbord pred skokom mačky? Aká je hybnosť sústavy mačka a skejtbord, keď sa mačka na ňom vezie? Akou rýchlosťou sa vezie mačka na skejtborde?
    4. Krasokorčuliar s hmotnosťou 75 kg ide po ľade rýchlosťou 1,2 m/s a uchopí stojacu krasokorčuliarku s hmotnosťou 45 kg, ďalej už idú spoločne. Aká je hybnosť krasokorčuliara a krasokorčuliarky pred uchopením krasokorčuliarom? Ako bude daná ich spoločná hybnosť po uchopení? Akou spoločnou rýchlosťou sa budú pohybovať?
    5. Železničný vagón o hmotnosti 10 ton sa pohybuje rýchlosťou 54 km/h. Druhý vagón, ktorý má hmotnosť 30 ton sa pohybuje s rýchlosťou 4 m/s. Oba vagóny sa zrazia a zostanú zakliesnené. Akou veľkou rýchlosťou sa spojené vagóny pohybujú, ak sa pred zrážkou pohybovali a) rovnakým, b) opačným smerom?
     
     
    Ak nevieš odpovedať na otázky, pozri si ešte raz video a vysvetlenie.
    Použité zdroje:
    Zubáková, A.: Motivácia žiakov na vyučovaní fyziky využitím športu. Banská Bystirca, 2014 (zdroj)
    http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/33-zakon-zachovani-hybnosti
    http://www.oskole.sk/?id_cat=3&clanok=1433
    Stránky vznikli s podporou projektu KEGA č. 032 TUKE - 4/2014.
    Kontakt: zuzana.gibova@tuke.sk
    Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky