Zobrazenie magnetického poľa 3D - videodemonštrácie

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Zobrazenie magnetického poľa 3D
Motivácia

Čo je to kravský magnet a na čo slúži?
Experiment



Video experimentu


Použité pomôcky

  • magnet
  • aparatúra na 3D zobrazenie
Vysvetlenie

Permanentný magnet vo svojom okolí vytvára magnetické pole. Toto pole možno charakterizovať indukčnými čiarami. Sú to myslené, uzavreté, orientované krivky, ktorých hustota je priamo úmerná veľkosti magnetickej indukcie a dotyčnica k indukčnej čiare v danom bode určuje smer indukcie magnetického poľa.

Jedným zo spôsobov ako znázorniť magnetické pole v okolí magnetu je použitie železných pilín. V experimente na videu sú železné piliny uzavreté v priehľadnej nádobe tvaru kocky, naplnenej emulziou. V strede nádoby je dutina tvaru valca, do ktorej sa vkladá valcovitý magnet. Na začiatku sú železné piliny v nádobe rozložené rovnomerne. Po vložení magnetu dochádza k ich preusporiadaniu a výsledkom je, že najväčšia hustota pilín je na oboch póloch magnetu. Zároveň sa piliny usporiadajú tak, že zobrazujú indukčné čiary magnetického poľa magnetu v priestore. Okrem magnetického poľa na piliny pôsobí aj gravitačné pole. Pôsobenie gravitačného poľa sa prejaví padaním železných pilín na dno nádoby. Silové účinky magnetického poľa magnetu narastajú s klesajúcou vzdialenosťou od magnetu a v blízkom okolí magnetu prekonávajú účinok gravitačného poľa.

Kravský magnet funguje na podobnom princípe. Je tyčový magnet, ktorý sa nechá krave prehltnúť, aby zostal v jej bachore. Tam potom priťahuje a drží všetky náhodne prehltnuté železné predmety ako napr. klince, aby neporanili ďalšie jej vnútornosti.

Otázky



Ak nevieš odpovedať na otázky, vráť sa ešte raz k vysvetleniu.
Použité zdroje:
obrázok kravy, zdroj: https://pixabay.com/sk/krava-zviera-pastviny-109933/
Haliday D., Resnick R., Walker J. 2000. Fyzika, Vysokoškolská učebnice obecné fyziky. 1. vyd. Brno: Vutium, 2000. Část 3. Elektřina a magnetizmus, s. 348,440-441. ISBN 80-214-1868-0
Stránky vznikli s podporou projektu KEGA č. 032 TUKE - 4/2014.
Kontakt: zuzana.gibova@tuke.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky