24.01.2006
Mládežníci i veteráni sa na lyžiach zorientovali k titulom

Oddiel orientačného behu Slávia Ekonóm Banská Bystrica usporiadal počas víkendu pri Tajove za mrazivého počasia dvojdňové medzinárodné majstrovstvá Slovenska v lyžiarskom orientačnom behu za účasti pretekárov z Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska.

V sobotu bojovali o tituly na krátkych tratiach. V hlavnej kategórii mužov na 7,5 km trati so 7 kontrolami si titul medzinárodného majstra SR vybojoval Štefan Šurgan (Slávia Ekonóm B. Bystrica) za 39:38 min. pred duom Bulharov. Na nevďačnom štvrtom mieste skončil Štefan Rácz za 44:53 min. a z východniarov v prvej desiatke skončil ešte Milan Dudra (obaja KOB Sokol Kysak) na ôsmom mieste. V kategórii žien na 6,1km trati so 6 kontrolami vyhrala Erika Hlaváčiková (B. Bystrica) za 45:03min. Jediná zástupkyňa z východu Jana Macinská (ATU Košice) skončila ôsma. Veľmi dobre si počínali veteráni z Kysaku, keď v kategórii mužov od 35 rokov zvíťazil Igor Porubčan a u mužov od 45 rokov vyhral Jaroslav Kollár pred svojím bratom Milanom (všetci KOB Sokol Kysak). V mládežníckych kategóriách si z východniarov medailové pozície vybojovali: M-16: 1. Ján Kvaka, 2. Tomáš Sokol, 3. Patrik Čarný, M-18: 2. Tomáš Gajdoš, 3. Miroslav Kollár (všetci KOB Sokol Kysak), W-16: 1. Ivana Durčová, 2. Simona Ďurčová (obe KOB ATU Košice).
      V nedeľu zápolili orientatori na klasických tratiach. Na najdlhšej 13,6 km trati s prevýšením až 450 m so 14 kontrolami u mužov zvíťazil Bulhar Belomažev za 79:47 min. pred Štefanom Šurganom a Bulharom Tončevom. ,,Zemiaková“ medaila sa opäť ušla Štefanovi Ráczovi 99:14 min. a šiesty finišoval Milan Dudra (obaja KOB Sokol Kysak). Ženskú kategóriu na 8,4 km trati so 7 kontrolami vyhrala Maďarka Ágnes Simon za 63:57 min. Vo veteránskej kategórii mužov od 35 rokov skončil Igor Porubčan tretí a u mužov od 45 rokov druhé miesto obsadil Jaroslav Kollár a Milan Kollár (obaja KOB Sokol Kysak) tretiu priečku. V žiackej kategórii i u mladších dorastencov obsadili Kysačania všetky priečky na stupňoch víťazov v poradí: M-14: 1. Juraj Sokol, 2. Dávid Franko, 3. Dominik Semančík, M-16: 1. Ján Kvaka, 2. Tomáš Sokol, 3. Lukáš Kliment. U starších dorastencov bol Tomáš Gajdoš druhý a Miroslav Kollár (všetci KOB Sokol Kysak) tretí. Kategóriu mladších dorasteniek vyhrala Ivana Ďurčová pred svojou sestrou Simonou Ďurčovou. V kategórii junioriek do 20 rokov obsadila Jana Macinská (všetky KOB ATU Košice) bronzovú pozíciu.