05.08.2007
Ekipa orientačných bežcov ATU Košice štartovala na O-ringene

     Ekipa orientačných bežcov ATU Košice štartovala na O-ringene v mase 14 300 pretekárov. Cez švédske bažiny sa "čvachtali", ale nestratili medzi nimi.

     Orientační bežci z košického klubu Akademik Technická univerzita Košice pod vedením Jozefa Polláka po viacročných úvahách zamierili na sever do Švédska, ktoré je mekkou orientačného behu. V rámci autobusového zájazdu na najmasovejších pretekoch v orientačnom behu O-ringen štartovalo vo farbách uvedeného klubu až 35 orientátorov. Pred pretekmi absolvovali vďaka dobrým kontaktom predsedu klubu týždenný tréningový tábor v okolí chaty švédskeho klubu OK Alehof neďaleko Göteborgu. Príprava v atypickom teréne plnom bažín, skalných zrazov a vysokého podrastu väčšinou z čučoriedok bola najmä pre začiatočníkov v škandinávskych lesoch veľmi užitočná. Najväčšou neznámou v lese boli pre našich bažiny, ktoré tvoria veľkú časť zmapovaného terénu. V tréningu naberali odvahu a postupne strácali zábrany "čvachtať" sa naprieč bažinami, pričom často sa brodili v rozbahnenej vode až po kolená. Po dvojfázovom tréningu využívali chatu s perfektným vybavením. Osobnú očistu od bahna zmývali v sprchách, bežecký výstroj prali v práčke, prádlo a obuv sušili v elektrických sušičkách, regeneráciu absolvovali v saune a kalórie dopĺňali v zariadenej kuchyni sporákmi, chladničkami i umývačkou riadu. Hoci bývali v lese, mali spojenie cez internet a v rámci večerného kultúrneho programu si pripravili aj karneval s maskami. Výborné podmienky majú domáci počas celého roka aj na kondičnú prípravu. V blízkosti chaty sú udržiavané široké chodníky v lete na beh a v zime na lyžovanie s umelým osvetlením. Našinci môžu Švédom podmienky na orientačný beh, ale i na iné odvetvia športu iba závidieť.
      V samotných päťdňových pretekoch O-ringen 2007 pri meste Mjölby ohromila našich masa 14 300 štartujúcich vyznávačov behu s mapou a buzolou z celého sveta v 114 rôznych kategóriách podľa veku, pohlavia výkonnosti, dĺžky trate a iných kritérií. Organizátori zvládali priebeh pretekov bez väčších problémov. Pretekárov jednotlivých kategórií štartovali z ôsmich stanovíšť podľa pridelených sponzorov v minútových intervaloch vyše šesť hodín. Spoločný cieľ pre všetkých pretekárov mal osem dobehových koridorov. Na zhromaždisku situovanom na lúke organizátori zabezpečili pre uvedené ľudské mravenisko toalety, umyvárky i sprchy s teplou vodou! Súčasťou týchto masových pretekov boli tri kolá Svetového pohára orientačných bežcov. Všetci naši účastníci po svojej tretej etape mali možnosť vidieť večer svetovú orientačnú špičku priamo v akcii v disciplíne šprint v centre mesta so špaliérmi niekoľko tisíc divákov. Doterajší lídri svetového rankingu Francúz Thierry Gueorgiou a Švajčiarka Simone Luder-Niggli potvrdili prvenstvom svoju súčasnú suverenitu.
      Výsledky našich pretekárov na O-ringene neboli prvoradé, napriek tomu uvádzame celkové poradie v jednotlivých kategóriách tých, ktorí absolvovali všetkých päť etáp počnúc kategóriami najnáročnejších tratí:
      elitné kategórie: D21-E: 38. Martina Rákayová, ...47. Katarína Labašová, H21-E: 63. Tomáš Drenčák, H-18E: 81. Rastislav Oľhava.
      muži: M21-: 114. Tomáš Leštinský, M-18L(dlhé trate): 113. Štefan Ringer
      veteránske kategórie: D40-: 75. Jana Šmelíková, D40-K: 44. Eva Mušinská, M40-: 101. Ján Šmelík, M40-K: 187. Boris Ďurčo, M45-: 29. Jozef Pollák,...160. Juraj Korim, H50-K: 137. Anton Onder, M55-: 127. István Vincze.
      mládežnícke kategórie: D-15: 84. Ivana Ďurčová, D-16: 153. Barbora Franková, ... 156. Michaela Cehlárová, ...160. Lucia Šmelíková, D-18: 30. Ivana Korimová, ...41. Jana Janovcová, ...62. Simona Ďurčová, D-20: 15. Natália Tyszová, M-13: 106. Martin Masaryk, M-14: 92. Tomáš Mušinský,...110. Dávid Franko, M-18: 39. Dominik Onder,...82. Ján Jerguš, M-20: 34. Adam Tysz.
      rekreačné kategórie (Moution): D45-M: 50. Helena Athanazová, M45-M: 74. Vladimír Tysz, M-20M: 8. Juraj Korim
      kategórie začiatočníkov: Ö2: 2. Hana Jergušová,...9. Natália Iriasová
      Predsedovi klubu ATU Košice Jozefovi Pollákovi sme na margo účasti košickej výpravy na O-ringene položili tri otázky na záver:
      Aký bol hlavný cieľ účasti košických orientačných bežcov na Oringene?
      "Úvahy o štarte pretekárov nášho klubu na najmasovejšom podujatí na svete v orientačnom behu O-ringene vo Švédsku ma prenasledovali už dávno. Konkrétnu podobu tieto úvahy nadobudli v jeseni minulého roku, ked sme začali s konkrétnymi krokmi pre štart na podujatí.
      Dôvodov štartu na podujatí bolo viac, dva hlavné boli pretekať v severskom pre nás atypickom teréne a potom to bol štart v takej mase pretekárov."
      Keďže uvedených pretekov ste sa zúčastnili už päťkrát, čím Vás zaujal tento ročník?
      "Mňa pri mojich štartoch v minulosti vždy fascinovala organizácia tohto podujatia. Zvládať takýto kolos pretekárov a navyše päť dní za sebou, to si vyžaduje značné organizátorské schopnosti. Tento ročník nebol výnimkou a musím podotknúť, že vzhľadom k tomu, že náš klub tiež často organizuje masové podujatia účasťou pretekárov však primerane našej geografickej oblasti, t.j. účasti cca 10-15 krát nižšej. Chcel som, aby videli aj naši členovia, ako to funguje pri organizácii v krajine, kde orientačný beh je národným športom.
      Osobne nič ma na podujatí mimoriadne neprekvapilo. Celá organizácia aj tohto roku prebehla hladko a potvrdila, že aj náš šport sa vyvíja súbežne s modernou technikou. Napríklad aj použitie veľkoplošnej obrazovky v cieľových priestoroch všetkých etáp, kde bolo vidieť vývoj v elitných kategóriách priamo z lesa, už dnes tiež pomaly patrí k samozrejmostiam takýchto podujatí.
      Ako hodnotíte výsledky Vašich zverencov?
      My sme do Švédska neodchádzali s veľkými očami, napriek tomu, že štartovali aj nominovaní reprezentanti na augustové MS na Ukrajine - Martina Rákayová, Jana Macinská a Michal Krajčík. U spomenutých pretekárov išlo predovšetkým o kvalitný tréning v technicky náročnom škandinávskom teréne a v pretekoch sa nechceli príliš exponovať. U ostatných pretekárov bolo nereálne očakávať nejaké medailové umiestnenia. Z vlastných skúseností viem, že presadiť sa v silnej konkurencii, hlavne škandinávskych pretekárov, si vyžaduje dlhodobú prípravu v tomto teréne. Tento terén je pre našinca odlišný. Vyžaduje si odlišnú techniku behu vzhľadom na značne podmáčaný a bažinatý terén a na množstvo kameňov pod nohami a používa sa iné mapovanie pri tvorbe máp. Takže na zhrnutie, výsledky našich pretekárov neboli oslnivé, ale v tomto prípade našu účasť vôbec neposudzujem podľa výsledkov. Išlo tu aj o iný rozmer a to motivácia do budúcnosti, získanie prvých skúseností s týmto typom terénu i utuženie kolektívu. A toto všetko, si myslím, že sa podarilo."

Onder Anton (TKE5401)