20.08.2007
Macinskej sa generálka na Karste cupe 2007 pred MS vydarila

Počas štyroch dní uplynulého týždňa usporiadali orientační bežci z klubu Akademik Technická univerzita Košice pod vedením Jozefa Polláka a výpomoci štartérov z klubu ŠK Dargov Košice s vedúcim Jurajom Hammerom štvordňové preteky v orientačnom behu nazvané Pohár Slovenského krasu 2007 súčasne ako 45. ročník Pohára rektora TU Košice.

Cenrtrum pretekov bol asi 1,5 km severnejšie ako bol dobeh klasiky na Akademických MS 2006. Trate všetkých štyroch etáp boli pripravené v krasovom a závrtovom teréne Plešiveckej planiny s množstvom machom zarastených skál, jám i priepastí. Prvé dve etapy sa súťažilo v zmapovanom teréne podľa mapy s názvom Zvonivá jama, pričom oplotená priepasť s rovnakým menom je hlboká 100,5 m. Trate tretej a štvrtej etapy boli situované na mape Zbojnícka priepasť. Na tomto veľkolepom podujatí štartovalo vyše 700 bežcov s buzolou a mapou z dvadsiatich štátov.
      V elitnej kategórii žien dominovali tri členky ATU Košice nominované na MS v ukrajinskom Kijeve. Po prvenstve v 1. etape na na skrátenej trati 6,8 km, 6. mieste v 2. etape na klasickej trati o dĺžke 8,2 km, 2. mieste na krátkej trati 4,3 km dlhej tretej etapy a prvenstve v 4. etape na skrátenej trati 7,1 km sa celkovou víťazkou stala 21-ročná Jana Macinská (ATU Košice) - s náskokom 15:41 min. pred Ukrajinkou Jaroslavou Trygubjakovou. Celkové tretie miesto v konkurencii 15 eliťáčok obsadila 18-ročná Jana Kršiaková (ATU Košice). Líderka slovenskej reprezentácie skúsená Martina Rákayová (ATU Košice) sa pred blížiacimi MS nechcela príliš exponovať, preto štartovala len v tretej etape na krátkej trati, v ktorej zvíťazila pred Macinskou a Kršiakovou.
      Elitnú kategóriu mužov vyhral Maďar Zoltán Dénes pred Nórom Oyvindom Helgerudom a Ukrajincom Oleksandrom Marchukom. Zo slovenských reprezentantov bol z 26 eliťákov najlepší Martin Piják (Kobra Bratislava) celkove na šiestom mieste. Dobre si počínal aj jeho brat Ondrej Piják, keď vyhral tretiu etapu.
      Okrem elitných kategórií sa zápolilo v ďalších 49 kategóriách podľa veku i výkonnosti. Väčšina členov ATU Košice nesúťažila, pretože mala organizátorske povinnosti. Uvádzame východniarov, ktorí si vybojovali miesta na stupňoch víťazov: K3: 3. Tomáš Mišík, M-10N: 3. Šimon Dudra (obaja KOB Sokol Kysak), M-14A: 3. Tomáš Mušinský (ATU Košice), M-18A: 2. Ján Kvaka, M-18B: 3. Libor Semančík (obaja KOB Sokol Kysak), M60-: 2. Igor Roháč (Slávia UVL Košice), M65-: 3. Wilfried Sleziak (ŠK Dargov Košice), W35-: 3. Jana Slámová (ATU Košice).
      Jeden z najstarších účastníkov pretekov a zakladateľ orientačného behu v Košiciach 80-ročný Ladislav Oľhava (ATU Košice) absolvoval dve etapy v kategórii mužov od 70 rokov, pričom obsadil 2. a 3. miesto. Na záver podujatia rektor TU v Košiciach Ing. Juraj Sinay DrSc. poďakoval organizátorom za úspešné zvládnutie organizácie týchto pretekov.
      Z väčšiny priaznivých ohlasov účastníkov tohto podujatia uvádzame vyjadrenie českého odborníka Petra Klimpla v rubrike Jak to vidí Béďa: Byli to moc pěkné závody v nádhernem terénu, výborné mapy, solidní tratě, velmi dobře zvládnutá organizace včetně kyvadlové dopravy autobusy překonávající výškový rozdíl skoro 400 metru - prostě pěkné.
      Súčasťou tohto podujatia bolo medzištátne trojstretnutie orientačných bežcov Ukrajina-Maďarsko-Slovensko v mužských i ženských kategóriách počnúc žiakmi do 14 rokov až po veteránov od 45 rokov. Celkovým víťazom sa stala družstvo Ukrajiny pred Slovenskom a Maďarskom. Tento projekt bol spolufinancovaný Európskymi spoločenstvami. Ďalšie trojstretnutie sa uskutoční v októbri tohto roku v Maďarsku.