02.12.2007
Pohľad z východu na uplynulú sezónu

     K napísaniu tohto príspevku ma inšpiroval článok „Hodnotenie pretekov celoslovenského rebríčka v OB a majstrovských pretekov v OB na rok 2007„ v najnovšom INFOBe. Nedá mi nepodeliť sa so slovenskou orienťáckou verejnosťou o môj názor a možno trochu iný uhol pohľadu na tieto preteky a tiež niektoré problémy s nimi súvisiace.

     14.-15.4. 2007, Szárliget (Maďarsko) - Postás cup, krátka trať/klasika
      Škoda že na Slovensku sa ani tento rok nenašlo viac organizovaniaschopných klubov a na prvé dvojkolo slovenského rebríčka sme cestovali do Maďarska. Na druhej strane, Košičania to mali aj tak bližšie ako Bratislavu alebo Pezinok a prečo nevyužiť kvalitné preteky akými Postás nepochybne je.
      Oba dni sa bežalo za dosť teplého počasia v peknom členitom teréne, s množstvom údolíčok. Technickú náročnosť tratí zvyšovala neprehľadnosť v svetlozelenom hustníku, občas striedanom menšími svetlinkami. Staviteľ dokázal v tomto teréne postaviť v sobotu peknú technickú krátku trať, v nedeľu zase fyzicky náročnú klasiku. Keď k tomu pripočítame bezchybnú organizáciu, boli to pekné preteky na ktoré sa oplatilo prísť.
     
      5.-6.5.2007, Radoľa (VZA) - Grand Prix Slovakia, klasika/ krátka trať
      Oceňujem snahu organizátorov použiť terén spred 30-tich rokov, kedy sa ale na priestor pretekov až taký dôraz asi nekládol ako dnes. Postaviť na mape Ostré hádky klasiku, to ešte šlo, aj keď pri tom množstve ciest tam bolo potrebné nastrkať dosť kontrol, aby sa realizácia postupov nepremenila len na tupý beh po širokých lesných cestách. Klasike síce veľa kontrol nesvedčí, no ale budiš, maskované to bolo mierkou 1:10 000, kde kratšie postupy opticky až tak nebili do očí. Mimochodom, u susedných Čechov sa začiatkom roka rozpútal z dôvodu použitia mierky 1:10 000 pre klasiku dosť veľký škandál. Následne sa o tom veľa diskutovalo a osobne som pochopila aj opodstatnenie ich nariadenia používať pre klasiku mierku 1:15 000. No ale to je už zase o inom.
      Vrátim sa ku GPS-ke a k nedeľnej krátkej trati. Podľa mňa (a to nie je len môj názor) bol tento terén úplne nevhodný pre krátku trať. Okrem vývratov žiadne bodové detaily, žiadna členitosť, čistý dobre priebežný les. Tu sa len veľmi ťažko postaví technická krátka trať s náročnými dohľadávkami. Ani sa staviteľovi nečudujem že to postavil tak jednoducho, lepšie to možno ani nešlo. Nepatrím k pretekárom čo behajú bez chyby. Ale to že sa mi to na tejto trati podarilo nemôžem považovať za môj osobný úspech, ale za nevhodne zvolený terén pre krátku trať.
      A ešte jedna poznámka ku kresbe tratí. Trojuholník označujúci štart so stranou 10mm (podľa pravidiel 7mm) a krúžky kontrol 8mm (podľa pravidiel 5-6mm) - to preto aby sme tú trať lepšie videli? A myslím že to tu nebolo prvý krát.
      Tie ďalšie veci už nemali chybu, pekné prostredie pretekov, výborné zázemie, fungujúca organizácia, komentovanie pretekov - čo tiež nie všade býva zvykom, dôstojné vyhlásenie výsledkov, dokonca tombola o hodnotnú cenu. Len ono tie trate sú stále to najpodstatnejšie kvôli čomu sa na preteky ide.
     
      26.-27.5.2007, Herľany (TKE) - Medzinárodné MSR na krátkej trati a v štafetách
      Pre oba preteky bola použitá mapa Kovačerky (1:10 000) z middle na AMS, terén pre túto disciplínu ako stvorený. Strmý veľmi členitý svah, s množstvom terénnych detailov, les síce čistý, no na pohyb aj tak náročný. Nemôžem však súhlasiť s názorom, že v mape chýbali vrstevniciam spádnice. Asi by sa na mape s takýmto nedostatkom nebežali AMS. Mne osobne tam teda vôbec nič nechýbalo a s určením smeru klesania/stúpania som ani za behu nemala problém.
      Stavba tratí v takomto teréne pre skúseného staviteľa musela byť skôr príjemnou záležitosťou. Organizácia klapala, zhromaždisko bolo síce menšie, no pretekárom postačovalo a poskytlo potrebné zázemie. Preteky to boli celkovo vydarené.
     
      16.-17.6.2007, Limbach (SPE) - skrátená trať/klasika
      Oba dni sa bežalo na mape Vincúrko (1:10 000), v sobotu skrátená trať, v nedeľu klasika. Trate to boli pekné, fyzicky nezničili, zato sem - tam dokázali pretekára nachytať na nejakej chybe, často v neprehľadnej dohľadávke v kameničkách typických pre lesy v Malých Karpatoch.
      Niektorým sa asi nepáčila 1,5km dlhá cesta na zhromaždisko. To sme už naozaj tak spohodlneli? Organizátori to určite tak nespravili zámerne, aby pretekárov uštvali alebo naštvali. Iste tu bola aj možnosť záver tratí ťahať dlhším bežeckým úsekom pomedzi vinohrady až do cieľa ktorý by bol nie tak zruky. Ale záver bol podľa niektorých názorov vraj aj tak už dosť o ničom. Naopak, myslím že zmena terénu keď sa v závere vybehlo z lesa do otvoreného priestoru bola dobrým nápadom a práve posledné kontroly skryté za hustníkom ešte dokázali niektorých pretekárov zaskočiť. A pozrime sa opäť do zahraničia. To že sme v cene štartovného na O-ringu mali aj pochod na štart každý deň vyše 3km, bolo úplne normálne. A tiež na bežných českých pretekoch kde je priemerne 500 ľudí nie je vždy možné aby bolo parkovanie priamo na zhromaždisku. Ale tam nikto neprotestuje, tam sa idú orienťáci zabaviť na preteky, lebo majú orienťák radi a nevadí im kvôli tomu prejsť 1-2 km pešo aj s vecami, aj s malými deťmi.
      Pretekom naozaj nemám čo vytknúť, pekné trate a terén, zhromaždisko s tradičným bufetom, ako bonus v sobotu večer ešte pozvanie na slávnostné otvorenie pezinskej klubovne a k tomu všetkému organizárom prialo aj počasie.
     
      28.9.2007, Hrabovo (RBK a EBB) - Medzinárodné MSR v nočnom OB
      Majstrovstvá Slovenska na preukazy - to tu už dávno nebolo, trochu retro ale snáď to tak nevadilo. Oveľa dôležitejší bol dobrý dojem z podarených tratí, ktoré za tmy dokonale preverili orientačné schopnosti pretekárov. Boli však prispôsobené aj nočným podmienkam, náročnosti horského terénu a kvalitám samotnej mapy, o ktorých sme sa viac dozvedeli až za svetla v sobotu na MSR na klasike.
     
      29.-30.9.2007, Hrabovo (RBK a VZA) - Medzinárodné MSR na klasických tratiach
      Atraktívna bola už samotná cesta na štart, kam sa išlo lanovkou na Malinô Brdo. Nevýhodou bolo akurát dlhé čakanie v chladnom počasí na štart pre tých čo štartovali neskôr. Napriek výške, v ktorej bol štart umiestnený, trate neboli žiaden downhill, o tom by vedeli rozprávať najmä muži eliťáci. My ostatní sme väčšinou traverzovali, čo bolo fyzicky pomerne náročné. Náročnejšie však bolo pochopiť mapu v miestach, kde boli jej viditeľné rezervy. Inak ale trate boli dobré, zdali sa možno trochu drsné, ale to ku klasike patrí.
      Nedeľná skrátená trať sa bežala na rovnakej mape, trate boli opäť pekné, no ešte výraznejšie odhalili nedostatky mapy.
     
      Poznámka: V hodnotení neuvádzam preteky Karst cup, ktoré som organizovala a MSR v šprinte, krátku trať a klasiku organizované Kobrou Bratislava (1.-2.9.), na ktorých som neštartovala.
     
      Záver
      18 celoslovenských pretekov, z toho 16 na Slovensku. Nemôžem sa zbaviť pocitu že to tu akosi upadá. Ešte sa pamätám keď sa behával aj Slovenský rebríček štafiet, teraz máme za rok jedny štafety, a ak sú na jeseň, tak taký dorastenec beží svoju prvú štafetu v sezóne až na MEDe. Čudujeme sa výsledkom, no nemyslím si že naša mládež na to nemá. Mnohí celú zimu trénujú, no akurát nemajú kde nazbierať tie skúsenosti. Pre dobré výsledky je nevyhnutné odbehať veľa kvalitných pretekov. A rozdiely sú aj v stavbe tratí. Keď som stavala trate na východočeský oblasťák, bola som skritizovaná za príliš ľahké trate pre žiacke kategórie. Stavala som to totiž tak ako sa stavia u nás. Ak teda chceme od našich reprezentantov kvalitné výsledky, musíme im pripraviť aj kvalitné preteky. Technické krátke trate v detailnom teréne, dlhé klasiky na voľbu postupov, rýchle šprinty a tiež štafety kde sa najlepšie učí taktika a beh v kontakte so súpermi. Ako sa tak ale pozerám do kalendára, u nás sa behá samá skrátená trať, ktorú si každý môže postaviť ako chce. IOF pred časom upresnila definície jednotlivých tratí v OB, ktoré sa od seba líšia nie len dĺžkou, ale aj tým, čo hrá v nich hlavnú rolu. Zarazilo ma, keď som v slovenských pravidlách OB čítala definície jednotlivých tratí (článok 9.2.). Podstatne sa líšia od tých z IOF. Ako teda chceme našich reprezentantov pripraviť na významné svetové preteky, keď už v základe je to u nás inak?
      Dôležitú úlohu pri výkonnostnom raste mladých pretekárov v domácom prostredí má kvalita pretekov. Na nepresné mapy sme si už snáď pomaly aj zvykli, sem - tam sa stane nejaká chybička v popisoch. Čo by ale šlo asi najjednoduchšie do budúcna odstrániť, je jeden z nešvárov staviteľov tratí. Tí všímavejší mohli tohto roku postrehnúť používanie rovnakých kontrol v sobotu aj v nedeľu. Na oblastných pretekoch je to snáď ešte tolerovateľné, ale celoštátny rebríček nemá takúto degradáciu úrovne za potreby.
      V oficiálnom hodnotení sezóny je zmienka o práci hlavných rozhodcov, teda skôr je im vytýkaná ich nie vždy dobre odvedená práca. Ale spomeňme si, ako sa na Slovensku dá získať licencia hlavného rozhodcu! Len si skúste na stránke SZOŠ vyhľadať, kto každý je vlastníkom niektorej z rozhodcovských licencií.
      Zastavila by som sa ešte pri otázke slovných popisov pre kategórie M,W-12. Mala som asi šťastie, keď som začínala s orienťákom u Slámovcov v Unione. Tam s tým nebol problém že by niekto nevedel po 3-4 pretekoch piktogramy alebo mapové značky. A čím skôr sa to dieťa začne učiť, tým samozrejmejšie mu to bude pripadať. Okrem toho, väčšina piktogramov sa aj tak podobá na svoju značku na mape. Takže prípravu slovných popisov vidím ako zbytočnú povinnosť navyše pre organizátorov. Radšej by ten čas mohli venovať kontrole piktogramov, alebo spočítaniu prevýšení.
      A ešte posledná poznámka. Pri príprave kalendára by bolo možno vhodné zamýšľať sa aj nad termínmi nie len v rámci Slovenska, ale aj v rámci susedných štátov, aby tak nekolidovali dôležité preteky u nás napríklad s Českom (viď tohto roku MSR NOB, klasika vs. MČR šprint, štafety, družstvá).

Labašová Katarína (TKE8351)