11.08.2008
Macinská a Krajčík uspeli na akademických MS v Estónsku

Len týždeň po MS v orientačnom behu v Čechách slovenskí reprezentanti z nášho klubu Jana Macinská a Michal Krajčík štartovali aj na Akademických MS v estónskom Tartu. Na uvedenom šampionáte ich doplnili oddieloví kolegovia Jana Kršiaková a Tomáš Drenčák.

Naši akademickí reprezentanti dosiahli v jednotlivých disciplínach tieto výsledky: šprint-muži: 45. T. Drenčák, šprint-ženy: 22. J. Macinská, 45. J. Kršiaková, dlhá trať-muži: 13. M. Krajčík, 64. T. Drenčák, dlhá trať-ženy: 16. J. Macinská, 71. J. Kršiaková, krátka trať-muži: 42. M. Krajčík, krátka trať-ženy: 10. J. Macinská, 67. J. Kršiaková, štafety-muži: 16. SVK(M.Piják, M. Krajčík, O.Piják, L. Barták).

Reprezentačný tréner a súčasne predsedu klubu orientačného behu ATU Košice Jozef Pollák nám odpovedal na niekoľko otázok:

Aká konkurencia sa zišla na svetovom podujatí vysokoškolákov v tejto pobaltskej krajine? Koľko pretekárov a z koľkých štátov štartovalo?
      Mnohí pretekári, ktorí sa postavili na štart akademického šampionátu štartovali aj na MS v Olomouci. Kalendár vrcholných podujatí v orientačnom behu bol počas posledných týždňov veľmi náročný, niektorí pretekári dokonca ešte v týždňovej prestávke medzi šampionátmi štartovali na SP vo Švédsku. Konkurencia na AMS bola silná, keď ju ale však porovnáme s konkurenciou pred 2 rokmi, keď sa podujatie konalo v Košiciach, bola asi trošku slabšia.
      Šampionátu sa zúčastnilo 28 krajín, pričom v jednotlivých disciplínach sa na štart vždy postavilo okolo 100 mužov a 80 žien.

V akých terénoch boli pripravené trate v jednotlivých disciplínach?
      Terény v Estónsku sú dosť podobné škandinávskym - nie sú veľmi kopcovité, ale dosť členité s množstvom bažín. Oproti škandinávskym sa tieto terény vyznačujú aj výrazne hustejším porastom. V takomto type terénov sa konali preteky na krátkej trati, dlhej trati a v štafetách. Preteky v šprinte sa bežali v prímestskom parku.

Ako hodnotíte výsledky slovenských resp. košických zverencov?
      Všeobecne musím povedať, že sme čakali lepšie výsledky. Naše nádeje boli spojené hlavne s pretekmi v šprinte, veď na štarte sme mali štvrtého v tejto disciplíne z MS v Olomouci Lukáša Bartáka. Tomu však forma už úplne poklesla, nedarilo sa mu.
      Naopak veľmi spokojný som bol s výkonmi Jany Macinskej, ktorá sa zlepšovala od štartu k štartu. Výborný výkon podal aj Michal Krajčík na dlhej trati, škoda, že urobil veľkú chybu v závere krátkej trate. Ostatní naši pretekári dosiahli výsledky primerané ich výkonnosti a trénovanosti.

Predchádzajúci XV. šampionát sa konal pred dvomi rokmi na Slovensku v Košickom kraji a technicky ho zabezpečoval klub ATU Košice pod Vašim vedením. Skúste porovnať ako sa zhostili organizácie Estónci.
      Šampionát v Tartu bol pripravený veľmi dobre, fungovala doprava, ubytovanie bolo na vysokej úrovni, vydarené boli ceremoniály, trochu boli sťažnosti na množstvo a pestrosť stravy. Ak by som to mal porovnať so šampionátom u nás, asi by som organizáciu obidvoch podujatí postavil na rovnakú úroveň. Niečo bolo o máličko lepšie v Estónsku, niečo zase pred dvomi rokmi u nás.