19.07.2009
Svetové hry, Taiwan

     Otváracím ceremoniálom začali vo štvrtok na Taiwane svetové hry 2009 v neolympijských športoch. Toto multi športové podujatie sa koná v druhom najvačšom meste Taiwanu (Čínska republika) Kaohsiungu s viac ako 1,5 mil. obyvateľov.

    
      Medzi 31 športmi zaradenými do programu je aj orientačný beh. Slovensko na hrách reprezentujú ženy Janka Macinská a Katka Labašová, muži Lukáš Barták a Pavol Bukovác.
     
      Program pretekov v orientačnom behu:
      piatok-šprint
      sobota-middle
      nedeľa-mix štafety (2M+2W)
     
      Okrem pár výnimiek, ktoré uprednostňujú prípravu na augustové MS, je na štarte v OB takmer celá svetová špička. Slovensko má prvý krát v histórii právo plného obsadenia, t.j. možu štartovať 2 muži a 2 ženy. Do programu nie je zaradená (pre bežcov kvoli vysokým teplotám a vysokej vlhkosti veľké šťastie) dlhá trať. Preteky sa vačšinou uskutočnia v terénoch parkového charakteru, okrem tratí šprintu aj trate middle a štafiet budú vačšinou vedené v takomto charaktere terénu.
     
      Na Taiwane sú v súčasnosti teploty medzi 33-35 °C. Pre našincov je problémom hlavne vysoká vlhkosť. Našťastie všetky hotely, v ktorých sú ubytovaní účastníci hier sú klimatizované. Časový posun je 6 hodín.
      Organizácia je pre organizátorov veľkou výzvou ukázať sa pred svetom a nezaostať za organizáciou LOH 2008 v Pekingu (Taiwan nemá politicky vysporiadané vzťahy s Čínou). Celkovo sa na organizácii podieľa 5000 veľmi ústretových, hlavne mladých a milých organizátorov. Najvačším problémom je asi doprava. Účastníci strávia počas dňa v organizátorských autobusoch(našťastie tiež klimatizovaných) množstvo času. Všetci dochádzajú na stravu do 2 hotelov, naša výprava napr. strávi denne v autobuse denne kvoli strave cca 2,5-3 hodiny, hoci vzdialenosť je len cca 3-3,5 km.
     
      Slovensko má okrem OB zastúpenie na hrách v kulturistike a fitness, karate, parašutizme, akrobatickom rockenrole, potápaní a vodnom lyžovaní.
     
      Otvárací ceremoniál sa uskutočnil na obrovskom štadióne, vo vypredanom hľadisku ho sledovalo asi 50-60 tisíc nadšených divákov. Program ceremoniálu bol prehliadkou ukážok roznych historických tradícií, nasledoval nástup výprav s viac ako 5000 účastníkmi zo 105 krajín sveta, slávnostné prejavy, pokračoval koncertom miestnych speváckych hviezd popovej či klasickej hudby, ukončený bol obrovským ohňostrojom. Zažiť tento ceremoniál bol veľký zážitok.
     
      Hry sa konajú v termíne 16.-26.7., OB je v programe ako jeden z prvých športov.
     
      Z Kaohsiungu, 17.7.2009
      Kemo
     
      Vyššie uvedené bolo pripravené k zverejneniu pred pár dňami, pre zlé internetové pripojenie sa podarilo zverejniť až teraz.
      Individuálne preteky sú už za nami. Výsledky z nich veľmi oslnivé nie sú. Radosť nám mohol urobiť výkon Katky v šprinte, ktorá bežala veľmi dobre, vynechala však v trochu neprehľadnej časti 1 kontrolu a umiestnenie do 10-tky sa rozplynulo. Janka bola disk pre nevyzdvihnutie si GPS pred štartom.
      Všetky výsledky a iné info http://wg2009.orienteering.org/
     

Pollák Jozef (TKE6001)