13.07.2006
Kema ani zranená ruka nezabŕzdila k medailovej placke

     Na majstrovstvách sveta veteránov v orientačnom behu pri rakúskom meste Wiener Neustadt jedinú medailu pre Slovensko vybojoval 46-ročný veterán Jozef Pollák alias Kemo. Po návrate zo svetového šampionátu veteránov bronzový medailista v kategórii mužov 45-49 ročných odpovedal novinárom na niekoľko otázok.

     Očakával si medailové umiestenie na MS veteránov v Rakúsku?
      "Bol som si vedomý, že môžem myslieť na medailu. Viedli ma k tomu výsledky z predošlých veteránskych šampionátov v Austrálii a Nórsku. Ďalším dôvodom boli domáce výsledky, ktoré ma oprávňovali myslieť na popredné priečky. K pretekom v Rakúsku ma navyše viažu príjemné spomienky, keď v roku 1992 som vyhral preteky Svetového pohára a niekoľko iných pretekov. Tieto terény mi vyslovene sedia."
      Dopočul som sa, že si mal problémy na trati. Čo sa Ti prihodilo?
      "Tesne pre prvou kontrolou som zakopol a spadol nešťastne na ľavú ruku. V prvom momente mi prebleslo hlavou, že mám po pretekoch. Cítil som prudkú bolesť v lakti. Našťastie v pretekoch som mohol pokračovať."
      Ako si vnímal súperov na trati?
      "Po nevydarenom začiatku som bol prekvapený, keď na 4. kontrole som dobehol Švéda štartujúceho predo mnou. Párkrát sa pokúsil mi ujsť, ale vždy sa mi ho podarilo dostihnúť. Približne v polovici 9,2 km trate som za sebou zbadal neskoršieho víťaza Čecha Henycha. Videli sme sa len chvíľu, lebo volil iné postupy na trati. V cieli som bol prekvapený, keď sa objavil pár sekúnd za mnou."
      Ako hodnotíš účinkovanie veteránskych kolegov z Košíc a okolia na MS v Rakúsku v mase vyše 4000 veteránov zo 41 krajín sveta?
      "Konkurencia bola veľmi silná, preto každý postup do A-finále (80 najlepších) už bol úspechom. Do áčka postúpili tri štyridsiatničky, z ktorých ma milo prekvapila 28. miestom Eva Mušinská (ATU Košice). Dobre jej sekundovali aj 43. Elena Papugová a 65. Jana Franková (obe KOB Kysak). Z mužov sa do A-finále dostal len Valér Franko (KOB Kysak) v kategórii M40-, ktorý obsadil 55.miesto."
     
      Uvádzame výsledky ďalších košických a kysackých veteránov: B-finále: M40-: 36. František Papuga (KOB Kysak), 46. Peter Sláma (Union Košice),W45-: 62. Angela Maľárová , W50-: 30. Iveta Putnovská (obe Slávia UVL Košice), C-finále: M40-: 35. Vladimír Tysz (ATU Košice), M45-: 34. Peter Návesňák (Slávia UVL Košice), M50-: 47. Anton Onder (ATU Košice). Zlatica Masaryková (W40-) a Igor Roháč (M60-) neboli klasifikovaní.
      Sprievodným podujatím veteránskych MS boli aj štvoretapové preteky AWD Cup v mládežníckych kategóriách. Najlepší výsledok z našich dosiahol v kategórii M- 14 Tomáš Mušinský (ATU Košice), ktorý skončil celkove druhý, pričom v prvej etape vyhral. Tretiu priečku na stupňoch víťazov si v rovnakej kategórii vybojoval Dávid Franko (KOB Kysak). Uvádzame umiestenia ďalších našich mládežníkov: M-12: 11. Martin Masaryk, M-16: 6. Dominik Onder (obaja ATU Košice), M-18: 7. Matej Maľár (Slávia UVL Košice), M19-: 6. Adam Tysz, W-14: 11. Ivana Ďurčová, 18. Veronika Koľveková, W-16: 9. Simona Ďurčová (všetci ATU Košice), 10. Barbora Franková (KOB Kysak).

Onder Anton (TKE5401)