02.01.2007
Bilancovanie uplynulej sezóny ATU Košice

Klub orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice mal v roku 2006 najnáročnejšiu sezónu v histórii klubu. Klub tento rok oslavil 45-výročie svojho založenia. Pred 45 rokmi pán Ladislav Oľhava založil v Slávii TU Košice oddiel orientačného behu, pričom klub ATU Košice sa stal od roku 2000 nástupcom a pokračovateľom pod vedením Jozefa Polláka. Takou dlhou históriou a bohatou činnosťou sa môže na Slovensku hrdiť máloktorý klub. Po organizácii jedného z kôl Svetového pohára v roku 1988 boli Akademické majstrovstvá sveta ďalším veľmi významným celosvetovým podujatím v orientačnom behu organizovaným týmto klubom.

Predsedovi klubu, riaditeľovi tohtoročných AMS a jedinému slovenskému medailistovi z veteránskych MS v Rakúsku Jozefovi Pollákovi sme položili tri otázky:
      Ako hodnotíte tohtoročnú sezónu z hľadiska organizácie AMS i ďalších podujatí?
      ,,Najväčšia pozornosť bola prirodzene nielen počas posledného, ale počas posledných 2-3 rokov sústredená hlavne na úspešné zvládnutie technickej časti organizácie 15. Akademických majstrovstiev sveta a súbežného podujatia 30.ročníka Veľkej ceny Slovenska v rámci 4.ročníka Pohára Slovenského krasu. Organizáciu tohto významného dvojpodujatia by sme veľmi ťažko boli schopní zvládnuť bez pomoci všetkých na Východe pôsobiacich klubov, resp. ich zástupcov, to znamená bez pomoci ŠK Dargov, Sokola Kysak, Čingova SNV, či Slávie UVL alebo Rapidu Bratislava, činečlenom nášho klubu alebo spomenutých klubov.
      Mimoriadnu vďaku je potrebné ešte raz vysloviť organizátorom z KOB Sokol Kysak, ktorí vo finálovej fáze zabezpečovali GPS a Pohár Slovenského krasu. Kysačania hlavne počas prvých dvoch dní museli vyvinúť značné úsilie na sprevádzkovanie kempu v Gombaseku po predchádzajúcich víkendových Gombaseckých slávnostiach. Stálo ich to hneď v úvode dosť, hlavne psychických síl pripraviť kemp tak, aby bol prevádzkyschopný.
      Takmer všetci členovia sa zapojili do organizácie tohto podujatia a na vlastnej koži pocítili náročnosť, ktorú si samotná organizácia podujatia vyžadovala. Niektorí pracovali dobrovoľne na prípravách dlhé hodiny, dni, ba mesiace pred podujatím. Mnohí vedia, koľko hodín bolo potrebné obetovať z osobného voľna na prípravu, koľko úloh bolo potrebné riešiť, koľko prekážok bolo potrebné prekonať. Jedna časť resumé nášho spoločného úsilia a našej spoločnej práce je hodnotenie od účastníkov podujatia, druhú časť našej aktivity tvorí ekonomický výsledok s akým sme podujatia zvládli. Hodnotenie od účastníkov je pre nás mimoriadne priaznivé. Podujatie bolo pre náš klub z ekonomického hľadiska tiež úspešné.
      Ďalšou pozitívnou stránkou pre náš šport určite bola propagácia v masmédiách, ktorou sme sa prostredníctvom podujatia pred verejnosťou prezentovali. Určite dobrý kvôli propagácii orientačného behu bol nakoniec aj ťah s organizáciou šprintu v centre Košíc, hoci prípravu týchto pretekov sprevádzalo zďaleka najviac prekážok.
      Úspešná organizácia 15.Akademických majstrovstiev sveta je dielo klubu OB ATU Košice, je to dielo Vás všetkých členov tohto klubu a priateľov klubu. Všetkým ešte raz patrí poďakovanie za spoluúčasť na organizačnom zabezpečení.
      Klub sa okrem uvedeného podujatia podieľal, tak ako každý rok aj na organizácii niekoľkých kôl oblastného rebríčka. V uplynulej sezóne sme organizovali tri kolá a pri jednom sme pomáhali našim priateľom z Rapidu Bratislava.
      Tiež sme organizovali už tradičné Vianočné preteky „Vianočný kapor“ a technicky sme zabezpečovali organizáciu regionálnych majstrovstiev základných a stredných škôl Košíc.“
      Ako ste spokojný s Vašimi zverencami na pretekoch doma i v zahraničí ?
      ,,V pretekárskej oblasti majú naši pretekári za sebou v uplynulej sezóne tiež množstvo veľmi pekných výsledkov. Okrem množstva medailových umiestnení na domácich šampionátoch, viacerí z nich štartovali na vrcholných svetových podujatiach vo svojich vekových kategóriách.
      Reprezentáciu Slovenska na najvýznamnejších svetových podujatiach odštartovali naši pretekári na školských svetových hrách mládeže, ktoré sa konali u nás v Pezinku. Okrem družstva reprezentujúceho Gymnázium Alejova, v ktorom štartovali aj Rastislav Oľhava, Ján Jerguš a Štefan Ringer, Slovensko reprezentovali aj Ivana Ďurčová, Simona Ďurčová, Iva Korimová a Jana Kršiaková. Najviac sa darilo Jane Kršiakovej, ktorá obsadila 4. miesto a Ive Ďurčovej, ktorá dobehla na 7. mieste.
      Ďalšou významnou akciou, kde sme mali v drese Slovenska svojich zástupcov boli dorastenecké ME v Slovinsku. Jana Kršiaková dobehla na peknom 17.mieste v šprinte aj na klasickej trati. Rastislav Oľhava zaostal za svojimi výkonmi z predchádzajúceho roku a jeho najlepším výsledkom bolo 42. miesto na klasickej trati.
      Vrece s významnými podujatiami sa roztrhlo začiatkom júla, keď sa konali vo Fínsku MS v orientačnej cyklistike, v Litve JMS a v Rakúsku veteránske MS. Na všetkých týchto podujatiach sme mali svojich zástupcov. Darilo sa im striedavo, nie vždy bola spokojnosť s dosiahnutými výsledkami.
      Na MS v orientačnej cyklistike obsadila Natália Tyszová 43.miesto na strednej trati a bola členkou štafety, ktorá skončila na 9. mieste. Tyszová tiež štartovala na ME v tejto disciplíne v Poľsku, kde jej najlepším výsledkom bolo 32. miesto na ultra dlhej trati.
      Na juniorskych MS v Litve štartovala Jana Macinská, pričom jej najlepším výsledkom bolo 31. miesto v šprinte a 47. dobehla na dlhej trati.
      Pomerne veľká skupina našich veteránov doprevádzaná rodinnými príslušníkmi a cyklistickým Ica fun klubom štartovala na veteránskych MS. Najviac sa darilo mne, kde som získal v kategórii mužov od 45 rokov bronzovú medailu. Pekné je aj 28. miesto Evy Mušinskej v kat. W40, ostatným sa postup do A-finále nepodaril. Akcia bola vydarená hlavne dobrou atmosférou, ktorá vládla vo výprave počas celého pobytu. A na podujatiach takéhoto charakteru , hoci celosvetového (za vlastné prostriedky) je táto skutočnosť asi viac dôležitá, ako honba za špičkovými výsledkami.
      Potešujúcou skutočnosťou počas Akademických majstrovstiev, ktoré sme organizovali, bolo, že v dresoch Slovenska štartovali aj naši pretekári: Jana Macinská, Katarína Labašová a Tomáš Drenčák. Ich počínanie ste iste pozorne stihli sledovať osobne. Ja len zrekapitulujem ich výsledky: Dlhá trať: veľmi pekné 16. miesto Drenčák, 32. Macinská, krátka trať: 26. Drenčák, 28. Macinská, 62. Labašová, Šprint: pekné 22.miesto Labašová, 23. Macinská, štafety: Ženy výborne rozbehla Labašová, keď na odovzdávke bola tretia, Macinská už len dobojovala na poslednom úseku na celkovom 12.mieste.
      O vynikajúci výsledok sa postaral Drenčák, keď sa ako člen štafety na druhom úseku príčinil o zisk striebornej medaily pre Slovensko. Bola to „zlatá“ bodka za tohtoročnými AMS.
      Na domácich pretekoch naši pretekári zbierali medailové umiestnenia vo všetkých disciplínach. Výborných umiestnení bolo neúrekom, okrem pretekárov, ktorí sa presadzovali na medzinárodnej scéne, spomeniem pekné výsledky Martina Masaryka v M12, Tomáša Mušinského v M14, Ivany Ďurčovej vo W14, Jany Janovcovej vo W16, Štefana Ringera v M18. „Rožky sem tam vystrčili“ Adam Tysz, Roman Kučera a Jaroslav Drenčák. Vo veteránskych kategóriách na stupňoch víťazov sa najčastejšie objavoval István Vincze, Eva Mušinská, Peter Sláma a Anton Onder. Veľmi nás potešila správa, že náš klub po štvrtýkrát za sebou vyhral Slovenský rebríček družstiev a naši žiaci obhájili 3. miesto v súťaži o Pohár predsedu SZOŠ. „

Aké máte plány do budúceho roka?
      ,,Dúfam, že sa nám všetkým bude dariť minimálne tak ako v uplynulom roku v domácich, či zahraničných pretekoch. Pre podporu výkonnosti a zároveň utuženie kolektívu plánujeme zorganizovať jedno zimné kondičné a minimálne jedno jarné mapové sústredenie. Na jar už tradične budeme štartovať na Postás cupe v Maďarsku a v júli plánujeme autobusový zájazd na najmasovejšie preteky na svete O-ringen vo Švédsku. Samozrejme absolvujeme všetky domáce preteky a na jeseň tradične budeme štartovať na pretekoch Bűkkfennsík v Miskolci.
      V organizátorskej oblasti plánujeme zorganizovať preteky niekoľko kôl Oblastného rebríčka Východ, majstrovstvá SR na krátkych tratiach v Herľanoch spojených so šampionátom štafiet.
      V termíne 9.-12.augusta budeme organizovať 5.ročník Pohára Slovenského krasu so všetkými etapami na Plešiveckej planine. Na preteky bol vypracovaný projekt Európskej únie týkajúci sa cezhraničnej spolupráce a keďže projekt bol úspešný, preteky budú zároveň Slovensko-maďarsko-ukrajinským stretnutím.“